poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Stolica najdroższej przyprawy świata.


        
                             Nie wiem co on tam kręcił lody czy wąsa ... Na głowie typowe osmańskie nakrycie głowy-FEZ.             Wiem, że jakość zdjęcia nie powala ale lubi się co się ma.


Serwus! Hello! Dziś na tapetę wrzucam  Safranbolu.
Miasteczko, które nie tylko jest stolicą szafranu (podobno najdroższej przyprawy świata) co miejscem położonym na jedwabnym szlaku,na którym znalazło się również Bolu (nasza ówczesna baza wypadowa). Szafran stosowany był nie tylko w kuchni ale również wykorzystywany był do barwienia tureckich dywanów, włosów i szat. Szafran otrzymywany jest z krokusów. Podobno 1 g tej przyprawy był wart więcej wart niż 1kg złota . A do otrzymania 1 kg szafranu potrzeba ok 150.000 kwiatów krokusa uprawnego tj. CROCUS SATIVUS . Znany powszechnie również jako naturalny środek leczniczy. Jest dobry na depresję, łagodzi objawy PSM u dziewczyn ( zespół napięcia przedmiesiączkowego- kiedy budzi się w tobie potwór, nakarm go!). Ten magiczny kwiatek przyspiesza gojenie ran i uwaga... ma właściwości odmładzające ( OCZU BŁYSK!) dlatego też wykorzystywany jest w kosmetyce. SLAVA!! ;)
I to właśnie tu kwitnie jego uprawa i handel.
Safranbolu znalazło swoje miejsce na liście UNESCO.
Tu czas zatrzymał się w miejscu. To położone 65km od morza Czarnego miasteczko nie zostało industrialnie zanieczyszczone, nie uległo zachodnim wpływom i zachowało swój oryginalny charakter skansenu datowanego na 3000 lat p.n.e.!! Miasteczko położne jest górzyście, ma wąskie uliczki wyłożone kamykami, także drogie dziewczyny, jeśli przyjdzie wam do głowy wyskoczyć tam w szpilkach to tylko po to, żeby się wypie*dolić z klasą.SAFRANBOLU

  To co najbardziej rzuciło mi się w oczy to styl w jakim zbudowane zostały domki z Safranbolu. Nieziemsko przypominają mi styl antycznych domów budowanych w Anglii, dawniej zwanej krajem Albionu(widziałam je w Devon, West Midlands i innych częściach UK ), Walii, Niemczech, Francji (np.w Strasburgu i w krainie Alzacji) a nawet u nas w Polsce( myślę tu o domach łużyckich w Bogatyni). Zobaczcie jaka geograficzna i kulturowa rozbieżność.

Domki w zabudowie ryglowej.

Trochę pokopałam i wiem już, że sama technologia budowy takich domów nazywa się szachulcową lub ryglową. Drewniany szkielet takiego domu wypełniony jest mieszanką gliny, trocin tudzież trzciny.Białą elewację domku przecinają czarne drewniane belki.Jednak największą zagadką tych domów jest ich pochodzenie bo już starożytnym Rzymianom szahulec nie był obcy! Także nie były to owoce jak to większość ludków myśli tylko średniowiecznej zabawy z architekturą. Najstarszy zachowany dom zbudowany metodą ryglaną to dom w Herkulanum ( Neapol,Włochy), jak to powiadają VENI VIDI ... AMAVI czyli "przybyłam, zobaczyłam, pokochałam ";) P.s. Łatwo zauważyć,że żadna łacina nie jest mi obca Aggrrrhh.

Przykład domu łużyckiego w Bogatyni.Fotka nie moja, pożyczona  http://www.bogatynia.dwr.pl/luzyckie.html

               Dla porównania : Kraina Alzacji w zabudowie ryglowej. Piękna fotka lecz nie moja ;) Polecam blog kociaków: :http://kociesciezkipoeuropie.com.pl/alzacji-cd-riquewihr-i-ribeauville/

A tu Tesco w wersji vintage.Walia.

 Poniżej 3-kołowy"tuk tuk"(z silnikiem od simsona) dokładnie taki sam, jakiego ujeżdżał mój dziadek a w następstwie  jego wnuczka, która zaliczyła pierwszą w swoim życiu czołówkę z ...bramą. Wiek jej był dużo poniżej dopuszczalnej normy ale wspomnienia bezcenne.
Foteczka konieczna, patrz poniżej.

  Turecki TUK-TUK ( tyle,że nie do celów zarobkowych).
 Motorynka posiadała  rączkę gazu wmontowaną w kierownicę,taką jak od roweru , pedał hamowania i taką zewnętrzną kolbę na rozruch jak od katarynki ;) ale to już szło w ruch kiedy zawodził magiczny guzik odpalający ten historyczny pojazd. Bułka z masłem ale niekoniecznie dla małego różowego paska.
Maksymalny osiąg to 40km/h.
Dziś motorynka w Polszy jest pojazdem wymarłym ale jak widać jego korzenie sięgają daleko. Aż się łezka w oku kręci..

Tureckie wyszywanki.

Hammam -ALL INCLUSIVE : Łaźnia, Sauna,Masaż.